Home / SEO / Semantik Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Semantik Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

semantik makale

Semantik Makale Nedir?

Semantik; Türk Dil Kurumu sözlüğünde “anlam bilimi” anlamına gelmektir. Dilimize Fransızcadan(sémantique) geçmiş bir kelimedir.

Semantik Makale; Bir konuyu ele aldığınızda anahtar kelimenin anlamına yakın olan kelimelerin bir arada kullanarak yazıldığı makaledir.

Semantik Makale Nasıl Yazılır?

Semantik Makaleye Örnek olarak “elma” kelimesiyle bir makale yazıyorsunuz. Siz elma diyince insanların aklına gelen şeyleri tahmin etmek lazım. Ben şahsen elma kelimesini duyunca aklıma gelenler aşağıdaki gibidir.

  • A Vitamini
  • Elma Ağacı
  • Amasya Elması
  • Kırmızı Elma
  • Yeşil Elma
  • Yer Elması
  • Sonbahar ve Kış Meyveleri

gibi kelimeler benim aklıma gelen kelimelerdir. Gördüğünüz üzere yukarıda listelediğim kelimeler anlam olarak elma kelimesi en yakın kelimelerdir. Yani eğer elma kelimesiyle alakalı bir yazı yazıyorsak yukarıda yazdığım kelimeleri de kullanarak anlamlı makale yazmamız lazımdır.

Semantik Makale Örneği

“Midem Ağrıyor” diye Google da arama yapan bir ziyaretçiye eğer siz sitenizde “mide ağrısı nasıl geçer,mide nerede bulunur, midenin yapısı nedir, midenin görevleri nelerdir” gibi bilgiler verdiyseniz rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Eğer siz sadece “mide ağrısı nasıl geçer” sorusuna yanıt verdiyseniz mâlesef rakiplerinizden geri kalacaksınız. İşte bu devrede semantik makale devreye girecektir ve trafik olarak normal makaleye göre en az 5 kat daha fazla trafik elde edeceksiniz.

Dil ve Anlam Bilimine dayalı olan bu kavramda arama motorları botlarının makaleye bakış açısını anlamak önemlidir. Yüzde olarak tanımlarsak bir makalede geçen anahtar kelime oranı %2.7 olması lazımdır. Yani 100 kelimelik makalede maksimum 3 defa anahtar kelime geçirebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

About Seo Sihirbazı

SEO Sihirbazı toplamda 3 ilde hizmet veren Web Tasarım ve SEO Ajansıdır. Türkiye'nin önde gelen SEO şirketlerinden birtanesidir.

Önerilen Yazı

anti seo

Anti SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

Anti SEO Nedir? Anti SEO; Web sitelerini arama motorlarındaki sıralamasını düşürmeye hatta web sitenin arama …

Bir Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: