Home / SEO / Katma Değeri Düşük Olan İçerik Spamı Çözümü

Katma Değeri Düşük Olan İçerik Spamı Çözümü

katma değeri düşük olan veya hiç etkisi olmayan düşük kaliteli içerik

Bugünkü konumuz Google tarafından en çok verilen manuel işlem cezalarından bir tanesi olan katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan içerik cezasından kurtulma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bugüne kadar ki edindiğim tecrübe sayesinde gördüm ki bu cezayı en çok WordPress kullanan ve özellikle Yoast SEO eklentisini kullanan sitelerden görüyorum. Ben bir SEO Uzmanı olarak naçizane fikrimi belirteyim. Yoast SEO eklentisi kadar dandik bir SEO eklentisi yoktur. İlk iş Yoast eklentisini kaldıracaksınız. Makalelerinizi Yoast’a göre değil sitenizi ziyaret eden kullanıcılara göre hazırlamalısınız.

Bir konu yazarken tamamen yazdığınız konuya mutlaka hakim olmalısınız. Bilmediğiniz şey hakkında kesinlik yazılar yazmayın. Yazılarınız tamamen doğal olsun. Google doğal olan herşeyi sever. Yoast SEO eklentisinde yeşil ışık görene kadar değil. Ziyaretçilerinizin gerçekten anlayabileceği ve kavrayabileceği şekilde kaliteli ve özgün içerikler üretmeye özen gösterin.

  • Öncelikle Yoast SEO‘yu kaldırıp ardından Michael Torbert tarafından kodlanan ve geliştirilen All in SEO Pack Eklentisini kurun.
  • Sonrasında Google arama motorunda “site:alanadiniz.com” şeklinde sitenizi aratarak çıkan URL lerin hepsini tek tek kontrol edeceksiniz. 404 veren sayfalarınızı, kategori, etiket, yazar sayfaları, numaralandırılmış sayfalar,tema dosya ve klasörleri gibi sayfaları tespit edip bunları Google Webmaster Tools üzerinden Google URL kaldırma aracı ile Google’ye kaldırma isteğinde bulunacaksınız. Kaldırma istediğinde bulunduğunuz sayfalar kalıcı değil 3 ay süreliğine arama sonuçlarından çıkarılacaktır. Sonrasında All in SEO eklentisi üzerinden 404 sayfalarını,kategori,etiket,yazar sayfaları,numaralandırılmış sayfaları nofollow ve noindex yapacaksınız. Bunu yaptığınız taktirde bu sayfalar tekrardan indexlenmeyecektir. Yani Google arama sonuçlarında sadece yazılarınız ve sayfalarınız olacak. ( Yani sadece yazılarınız ve sayfalarınız index alacak )
  • Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda Google’a sitenizi yeniden inceleme talebinde bulunun. Eğer talebinize red cevabı gelirse bu sefer tekrardan Google arama motoruna “site:alanadiniz.com” şeklinde aratarak %90 sadece yazılarınız ve sayfalarınız çıkacaktır. Sıradaki iş arama sonucunda çıkan yazılarınız ve sayfalarınız. Bu yazılarınızı tek tek kontrol edeceksiniz. Yazdığınız yazılara bir ziyaretçi gözüyle bakacaksınız. Yani yazınızı eleştireceksiniz. Yazınız eğer gerçekten okuyucuya bilgi veriyorsa ve o yazdığınız konu hakkında sitenize gelen ziyaretçinin kafasında soru işareti kalmıyorsa sıkıntı yok. Ziyaretçiye bilgi vermeyen yazılarınızı güncelleyin yada silin. Bir örnekle açıklamak gerekirse eğer yazınızın başlığında “Galatasaray – Beşiktaş Maçı Saat Kaçta Hangi Kanalda” diye bir yazınız varsa ve makale içerinde Galatasaray – Beşiktaş maçının nerede oynanacağı, saat kaçta hangi kanal tarafından yayınlanacağı bilgisi yok ise o yazı tamamen ziyaretçiyi ve Google botlarını kandırmaya yönelik yazı olduğundan o yazıyı silin. Ve bu örnekte verdiğim gibi bu tarz ziyaretçiyi bilgilendirmek içinde değilde tamamen ziyaretçi çekmek için yazılan yazılarınızı silin. Ve sonrasında tekrardan Google arama motoruna inceleme talebinde bulunun. Örneğin 100 tane yazınız var diyelim. muhtemelen sonuçların 200-300 arası olması lazım. Şayet 1000 tane indexini var ise bunun 900 tanesini Google otomatik olarak oluşturulan içerik olarak görür. Sonuçta Sitemap gönderiyorsunuz. Sitemap sayısı birebir Google İndexiniz ile eş değer olması lazımdır. Ne 1 eksik nede 1 fazla.

Bu yazımızda sizlere 10 yıllık SEO tecrübelerimizden faydalanarak sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Eğer yardımcı olduysak ne mutlu bizlere.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

About Seo Sihirbazı

SEO Sihirbazı toplamda 3 ilde hizmet veren Web Tasarım ve SEO Ajansıdır. Türkiye'nin önde gelen SEO şirketlerinden birtanesidir.

Önerilen Yazı

anti seo

Anti SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

Anti SEO Nedir? Anti SEO; Web sitelerini arama motorlarındaki sıralamasını düşürmeye hatta web sitenin arama …

2 comments

  1. Eklentilerin genel olarak kabiliyetleri çok farklı değil. All in Seo ile ne yapılabilirse Yoast ile de aynısını yapabilirsiniz. Yoast daha kullanıcı dostu sadece. Makale puanlamasına dikkat etmeden de yazılabilir. Ayrıca kategori sayfasının indexlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Yazınızla alakasız olarak sitenizin sitemapında etiket ve kategoriler duruyor. Hatta indexleri kontrol ederseniz site:https://www.seosihirbazi.net/kategori/ kısmında https://www.seosihirbazi.net/kategori/seo/page/2/ indexli olduğu gözüküyor. İlginç.

Bir Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: