Home / Dijital Pazarlama / E-Ticaret Siteleri İçin SEO Yol Haritası

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Yol Haritası

e-ticaret siteleri için seo

Günümüzde e-ticaret sitelerinin tavan yaptığı bir yıldayız. Neredeyse her geçen gün yüzlerce e-ticaret sitesi açılıyor. Bu açılan sitelerden sadece birkaç tanesi pazarda kalmayı sağlayabiliyor diğerleri ise hüsrana uğruyor. Hüsrana uğramasının nedeni ise tamamen bütçe yetersizliği yada kötü reklamdan kaynaklanıyor. İşte bu noktada SEO Sihirbazı olarak sizlere e-ticaret siteniz için nasıl bir yol izleyeceğinizden bahsedeceğim. E-ticaret sitenizi adeta marka haline getirecek ipuçlarını sadece bizim sitemizden öğrenebilirsiniz.

marka

1- Marka İsmi

Bunu neredeyse sürekli söylüyoruz. Marka ismi çok önemli bir kriter. Kısa, anlamlı ve akılda kalıcı bir isim olmak zorunda. Eğer uzun, akılda kalıcılığı zor bir marka ismi bulduysanız projenize başlamayın. Maksimum 12 karakterli bir marka ismi güzel duracaktır. Ve markanız e-ticaret sitesine yakışır bir isim olmak zorunda. Örneğin;hepsiburada.com, buldumbuldum.com gibi.

içerik yönetim sistemi

2- E-Ticaret Sitenizin Altyapısı

Bu kriterimiz SEO açısından çok önemli bir husustur. Sitenizin altyapısı tamamen özel yazılım ve SEO uyumlu olmak zorunda. Pazarda pay elde etmek için. Eğer Opencart, PrestaShop gibi bir içerik yönetim sistemi kullanırsanız kafadan 1-0 maça yenik başlarsınız. Yazılımınız sizin ve sitenize gelecek olan müşterilerinizin tüm ihtiyaçlarını ve beklentilerini eksiksiz karşılamak zorunda. Ayrıca sitenizde SSL Sertifikası kullanmanız sitenizin güvenirliğini artıracaktır.

mobil uygulama

3- Mobil Uygulama

Günümüzde neredeyse hiçkimsenin elinden telefon düşmüyor. Bu nedenle bu kadar telefon bağımlılığı olan bir ülkede e-ticaret sitesi için mobil uygulama yapmamak resmen aptallık olur. E-ticaret sitenizin mutlaka Google Play Store yada AppStore’da bir tane mobil uygulaması olmak zorunda. Dikkat ettiyseniz zorunda kelimesini kalın puntolarla yazdım. Olabilir demiyorum. Mecbur olmak zorunda.

 

 

4- Reklam

E-ticaret siteleri için olmazsa olmaz bir kriterdir. Eğer e-ticaret sitenizin reklamını yapmazsanız kaybetmeye mahkumsunuz. Reklamın binbir türlü çeşidi vardır bunlardan en etkili olan 4 tanesini sizlere sunacağım.

4.1- Televizyon ve Radyo Reklamı

Şuanda dünyanın kanıtlanmış en iyi reklam türüdür. Google, popüler siteleri seviyor. Popüler sitelerden kastım, Direk Trafik yani arama motorları üzerinden arama yapılarak gelen siteler değilde direk gelen ziyaretçileri dahada çok sevmeye başladı. Bu yüzden hiçbir reklam bu konuda televizyon kanallarının eline su dökemez. Haliyle biraz sağlam bütçeniz olması lazımdır.

toplu-sms-hizmeti

4.2- Toplu SMS ve Toplu Mail Gönderimi

Yine en çok trafik çekeceğiniz ikinci bir etkili yöntem toplu sms ve toplu maildir. Eğer kısa sürede markanızın tanınmasını istiyorsanız ilgili makamlardan bir tane mersis numarası alarak kişilere toplu sms gönderebilirsiniz. gönderebilirsiniz.

Birde dünyada e-mail kullanımı gitgide artmaktadır. Son yapılan çalışmalara göre mail adresi olan kişilerde her 100 kişiden 40 kişi günlük ve düzenli aralıkla maillerini kontrol etmektedir. Televizyon ve Radyo reklamlarına göre daha düşük bütçelidir ve kesin etki gösterecek bir reklam çeşididir.

sosyal ağ

4.3- Sosyal Ağ Reklamları

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygınlaştı. En çok kullanıcısı olan sosyal medya siteleri; Facebook,Twitter,İnstagram,Google+,Linkedin başlıca olmak üzere 100’ün üzerinde sosyal paylaşım siteleri vardır. Buraları göz ardı etmek neredeyse müşterilerinin %50’sini kaçırmak demektir.

google adword

4.4- Arama Motoru Reklamları

Arama motorları internete açılan en önemli kapıdır. Bu noktada başta Google olmak üzere Yandex,Bing,Yahoo gibi çok kullanıcı kitlesine hitap eden arama motorlarıdır. Organik Trafik dediğimiz arama motorları üzerinden gelen ziyaretçilerde olumlu bir etkisi olan reklam yöntemidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

About Seo Sihirbazı

SEO Sihirbazı toplamda 3 ilde hizmet veren Web Tasarım ve SEO Ajansıdır. Türkiye'nin önde gelen SEO şirketlerinden birtanesidir.

Önerilen Yazı

anti seo

Anti SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

Anti SEO Nedir? Anti SEO; Web sitelerini arama motorlarındaki sıralamasını düşürmeye hatta web sitenin arama …

Bir Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: