Home / SEO / 2018 Site İçi SEO Teknikleri

2018 Site İçi SEO Teknikleri

SEO Sihirbazından herkese merhabalar,

Bugünkü konumuz arama motoru optimizasyonu‘nun olmazsa olmazlarından olan Site içi SEO tekniklerinden bahsedeceğiz. Site içi SEO ingilizce ismi Onpage SEO olarak kullanılır. Onpage SEO; İç SEO, Site İçi SEO Optimizasyonu, Site içi Optimizasyon olarak çevrilir. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Site içi SEO ayarları yapılmamış veya hatalı yapılmış siteler hiçbir zaman Google Sıralamalarında ilk sayfalara çıkmaz. Site içi SEO işleminde öncelik olarak SEO dostu URL‘lerden bahsedeğiz.

1- SEO Dostu URL Nasıl Olmalıdır?

SEO dostu URL her zaman için anlamlı olmalıdır. İyi bir örnek ile açıklamak gerekirse;

https://www.siteadi.com/anahtar-kelime/ ” bu şekilde olmalıdır. Yanlış olanları da ekleyelim.

Yanlış ve SEO dostu olmayan URL şekilleri:

www.siteadi.com/?p=223

www.siteadi.com/2018/02/03/yazi-ismi/

www.siteadi.com/yazi-ismi.html

www.siteadi.com/yazi-ismi.php

www.siteadi.com/yazi-ismi.asp gibi.

Websitenizde mutlaka https kullanın. Bu sayede Google gibi arama motorları sitenizi Güvenli Site olarak algılayacaktır.

2- Başlık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

İkinci bir önemli Site içi SEO taktiklerinden bir tanesi de Başlıklardır. Başlıklar ilgi çekici, tamamen yazının amacına uygun bir şekilde olmalıdır. Sitenizdeki tüm başlıklar H1 etiketi ile kullanın. Aynı zamanda mutlaka ziyaretçilerinizi harekete geçiren kelimeler kullanın. Örneğin; “Gezilecek Ülkeler” değilde “Mutlaka Gezmeniz Gereken Güzel Ülkeler” şeklindeki bir başlık arama motorlarındaki sonuçlarda daha fazla tıklanılacak bir başlıktır. Başlıkları olabildiğince kısa tutmaya çalışın. 7-8 kelimeden fazla başlıklar kullanmamaya özen gösterin. Başlıklarda olabildiğince anahtar Kelime ile başlayın yada anahtar kelimeyi ilk 5 kelimenin içinde barınmasını sağlayın.

3- Site İçindeki Makaleler Nasıl Olmalıdır?

kaliteli içerik

Site içi SEO Nasıl Yapılır sorumuzun cevaplarından bir tanesi de bana göre en mükemmel olması gereken kısım makalelerinizdir. Sonuçta arama yapanlar insanların çoğunluğu sitenizde yayınladığınız içerikler için geliyor. Bu nedenle sitenizde yayınladığınız yazılar,sayfalar,resimler tamamen özgün ve benzersiz olmalıdır. Kesinlikle başka bir siteden alıntı yapmamalısınız. Eğer başka bir siteden alıntı yapar iseniz internet siteniz arama motorları tarafından ceza alabilir ve bir daha arama motorları dizinlerinde yer almayabilir. Sitenizde bir konu hakkında yazı yazmadan önce mutlaka rakiplerinizin o konu hakkındaki yazılarını inceleyin ve rakiplerinizin yazılarını alt edebilecek yazılar paylaşın. Yazı içinde mutlaka anahtar kelimenizi ilk 100 kelime içinde kullanın. Sitenizdeki makaleleri mutlaka Semantik makale olarak yayınlayın. Semantik makalenin ne olduğu ve nasıl yazıldığı hakkındaki bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://www.seosihirbazi.net/semantik-makale-nedir-ve-nasil-yazilir/

4. Websiteniz Mutlaka Mobil Uyumlu Olmalı

Son yapılan Google Araştırmalarına göre insanların Google üzerinden yaptığı aramalarda her 5 aramadan 4’ü mobil cihazlardan 1’i ise masaüstü cihazlardan yapılmaktadır. Bu nedenle web sitenizin mobil uyumlu olması sizlere çok iyi bir sıralama ve trafik getirisi olacaktır. Aynı zamanda mobil uyumlu web siteleri Google gibi arama motorlarının gözünde avantaj elde eden web sitelerdir.

5- Site içi Linkleme Nasıl Yapılmalıdır?

backlink

Site içi linkleme site içinde dolaşımı ve site içinde ziyaretçinin kalma süresini artıran önemli faktörlerden bir tanesidir. Site içinde bir yazıda daha önce yazdığınız bir konu bahsederken daha önce yazdığınız makaleye link vermeniz durumunda bir nevi o sayfaya referans oluyorsunuz ve Google’da o makalenizin sıralamasının yükselmesine olanak sağlıyorsunuz. Site içi Linkleme yaparken ister anahtar kelimeye isterseniz açık URL olarak link verebilirsiniz. Site içi SEO’da yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de otoriter sitelere link vermemek oluyor. Sektörünüz hakkında sizden daha otoriter olan sitelere backlink vermeniz durumunda Google botları sitenizi ve yazınızı daha iyi algılayarak ne konuda olduğunu anlayacak bir kapasiteye sahiptir.

6- Siteleriniz Hızlı Olmalı

Google sıralama faktörlerinden bir tanesi de hızlı açılan websitelerdir. Web siteniz ne kadar hızlı açılırsa Google sıralamarında o kadar kolay yer alırsınız. Websitelerinizin hızlı olması ve küçük boyutlu sayfalar Google Botları tarafından daha çabuk anlaşıldığı için Google gibi arama motorlarında üst sıralama çıkmak için mutlaka sitenizin hızlı açılması ve sayfa içindeki geçişlerinin hızlı olması lazımdır. Google tarafından geliştirilen AMP ( Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) kullanmanızı mutlaka öneririm. Bu sayede web siteleriniz daha çabuk açılacaktır. Tabiki website hızlı açılmasının faktörleri bu kadarla bitmiyor. Websiteniz eğer WordPress ise aşağıdaki linke tıklayarak WordPress Hızlandırma Teknikleri yazımızı okuyabilirsiniz.

https://www.seosihirbazi.net/3-adimda-wordpress-hizlandirma-teknikleri/

7- Küçük Boyutlu Resimler Kullanın

Websitenizde kullandığınız resimlerin boyutu nekadar küçük olursa ziyaretçiler yazılarınızı ve websitenizi gezdiğinde resimler o kadar çabuk açılır. Aynı zamanda bu konu Google botları içinde önemlidir. Resimleriniz boyutu ne kadar küçük olursa Google Botları o resmi daha çabuk indirir ve Google Görseller dizinine ekler.

8- Javascript ve CSS dosyalarını küçültün

organik backlink

Websitenizdeki Javascript, CSS dosyaları ne kadar küçük boyutlu olursa Google botları tarafından daha çabuk anlaşılır. Bu sayede siteniz Google SEO uyumlu hale gelir ve aramalarda üst sıralara çıkarsınız.

9- Kullanıcı Deneyimi ( UX Design )

ux design

Unutmayın ki; Web sitenizi kullanıcılarınız,ziyaretçileriniz veya müşterileriniz için açıyorsunuz. Bu neden siteniz kesinlik sade ve anlaşılabilir bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Karmaşık yapıya sahip siteler hiçbir zaman Google sıralamalarında üst sıralarda çıkmayacaktır. Tabiri caizse web sitenizi 5 yaşındaki çocuk bile rahatça kullanabileceği şekilde tasarlamalısınız.

10 – Sosyal Ağ Butonları

Websitenizde her yazı,makale ve sayfada mutlaka yazının alt yada üst kısmında sosyal paylaşım butonlarının olması sitenize gelen ziyaretçileri sosyal medyada paylaşarak sitenize trafik getirmesini sağlar. Bu sayede siteniz tamamen organik bir hit elde etmiş olur.

11- Ziyaretçi Süresini Arttırmak

Arama motorlarının en sevdiği siteler ziyaretçiyi en çok tutan sitelerdir. Bu sitelerin başında Youtube,Facebook,Twitter gibi sosyal medya ve video sitelerinin eline kimse su dökemez. Sizlerde gerek yazdığınız makalelerle gerekse makalelerinize videolar ekleyerek kullanıcılarınızı sitenizde tutabilirsiniz. Bu sayede Ortalama Oturum Süresi artacak ve Google sizi sektörünüzde otoriter bir hale getirecektir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

About Seo Sihirbazı

SEO Sihirbazı toplamda 3 ilde hizmet veren Web Tasarım ve SEO Ajansıdır. Türkiye'nin önde gelen SEO şirketlerinden birtanesidir.

Önerilen Yazı

anti seo

Anti SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

Anti SEO Nedir? Anti SEO; Web sitelerini arama motorlarındaki sıralamasını düşürmeye hatta web sitenin arama …

4 comments

  1. yusuf hocam çok güzel yazı olmuş teşekkürler. bir sonraki yazınızda resimli bir şekilde wordpresse feedburner kurmayı anlatırsanız çok sevinirim iyi çalışmalar.

    • Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Feedburner WordPress ile alakalı değil. Google’nin bir servisi. Sitenin RSS’ini kayıt ediyorsunuz ve anlık index alıyorsunuz.

  2. Çok güzel olmuş fakat biraz daha detaylı anlatılabilirdi.

Bir Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: